هک شدن حساب ۵۰۰ میلیون کاربر یاهو؛ چگونه اکانت یاهو را پاک کنیم؟

هک شدن حساب ۵۰۰ میلیون کاربر یاهو؛ چگونه اکانت یاهو را پاک کنیم؟

به گزارش رویترز، یاهو نرم افزاری را توسعه داده که با استفاده از آن محتوای ایمیل کاربران را برای نهاد های دولتی آمریکا جاسوسی می‌کند.
رویترز دیروز با انتشار گزارشی خبر از جاسوسی یاهو برای نهاد های امنیتی داد. براساس اطلاعات ارائه شده یاهو با طراحی و توسعه‌ی نرم افزاری اقدام به جاسوسی از ایمیل تمام کاربران خود می‌کند.

همین موضوع در اقصی نقاط جهان انتقاد هایی را در خصوص اقدامات یاهو برانگیخته و حتی جاسوسی یاهو به نوعی برخلاف قانون اساسی ایالات متحده‌ی آمریکا عنوان شده است.

پس از انتشار این گزارش، سایر کمپانی های بزرگ حوزه‌ی فناوری نظیر گوگل، فیسبوک و اپل در واکنش به این موضوع اعلام کردند که درخواستی را از سوی نهادهای امنیتی برای جاسوسی از کاربران دریافت نکرده و در صورت دریافت چنین تقاضایی، موضوع را در دادگاه مطرح خواهند کرد تا از طریق سیستم قضایی به نتیجه برسد.

یاهو به عنوان اصلی ترین کمپانی که مورد انتقادات تندی قرار دارد، تنها به انتشار یک بیانیه ی کوتاه بسنده کرده است. این کمپانی چنین اظهار نظر کرده است:

یاهو یک کمپانی تابع قوانین بوده و فعالیت های خود را در راستای قوانین ایالات متحده ی آمریکا انجام می‌دهد.

جاسوسی از ایمیل کاربران را تنها باید نمونه‌ای از اخباری خواند که در هفته های اخیر متوجه یاهو شده است. پیش از این نیز مشخص شده که اطلاعات بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر یاهو طی یک حمله‌ی هکری به سرقت رفته است. البته یکی از متخصصان و کارمندان سابق یاهو اعلام کرده که رقم عنوان شده بسیار کوچک بوده و انجام چنین حمله ی هکری می تواند اطلاعات یک تا سه میلیارد کاربر را در معرض خطر قرار دهد. گزارش‌های منتشر شده نشان از این داده که تصمیم گیرندگان در یاهو با وجود هشدارهای امنیتی، هیچگاه تقویت یاهو و سرورهای این کمپانی را از نظر امنیتی در الویت خود قرار نداده‌اند.

هنوز مشخص نیست که این اخبار چه سرنوشتی را برای تصاحب یاهو رقم خواهد زد. چندی پیش اپراتور مخابراتی ورایزن با پرداخت ۴.۸ میلیارد دلار، یاهو را تصاحب کرد.

 

 

حذف اکانت یاهو

اما در صورتی که پس از شنیدن این اخبار در پی حذف حساب کاربری خود از یاهو هستید. در صورتی که فایل‌ها و اطلاعات مهمی را در ایمیل های خود دارید، بهتر است با استفاده از این لینک، از اطلاعات خود پشتیبان گیری کنید. سپس به سراغ صفحه‌ی مربوط به حذف اکانت خود رفته و دستورات را دنبال کنید.

 

یاهو,سایت یاهو,هک سایت یاهو

در صورت نیاز برای وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، ابتدا اطلاعات درخواست شده را وارد کرده و سپس وارد صفحه‌ای خواهید شد که تصویر آن در بالا نمایش داده شده است. در قسمت پایین این صفحه با وارد کردن کد کپچا و تایید حذف حساب کاربری خود، حساب کاربری شما وارد فرآیند ۹۰ روزه‌ی حذف خواهد شد.

گزارش های پیرامون نفوذ در یاهو برای اولین بار روز پنجشنبه پس از انتشار پستی از سوی Recode ظاهر شدند که در آن پست اشاره شده بود، یاهو در شرف تایید شایعات پیرامون وجود یک نفوذ بزرگ در این مجموعه است. علاوه بر این، پایگاه Motherboard نیز پیشتر برای نخستین بار شایعاتی را درباره‌ی نفوذ به یاهو در ماه آگوست منتشر کرده بود. این شایعات در آن زمان در حالی منتشر می‌شد که یک هفته قبل از آن، کمپانی ارتباطات ورایزن (Verizon) اعلام کرده بود که قصد خرید بخش اصلی تجاری یاهو را دارد.

در آن زمان آشکار شد که یک تبهکار سایبری با نام مستعار “صلح” یا (Peace) در حال فروش بیش از ۲۰۰ میلیون حساب کاربری در فضای غیر قانونی وب به ازای ۳ بیت کوین یا تقریبا ۱۸۶۰ دلار بوده است. در حال حاضر مشخص نیست که درز این اخبار چه تاثیری روی درخواست معلق ۴.۸ میلیارد دلاری برای دارایی های یاهو خواهد داشت.

به نظر می‌رسد که این نفوذ در سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاده است و به طور بالقوه کاربران را در معرض نفوذ هایی قرار می‌دهد که یاهو پس از دو سال وقوع آنها را تایید می‌کند. ممکن است یاهو به خاطر این اتفاق، تصمیم به الزام کاربران برای تنظیم مجدد نام کاربری و کلمه ی عبور خودشان بگیرد.

باب لرد (Bob Lord) مسئول ارشد امنیت اطلاعت کمپانی یاهو در بیانیه‌ای اظهار کرده که به باور کمپانی یاهو، این هکر در واقع مهره ای است که از سوی یک دولت حمایت می‌شود. در بخش های دیگری از این بیانیه اشاره شده است که اطلاعات حساب‌های کاربری ممکن است شامل نام‌ ها، آدرس‌ها، شماره ی تلفن ها و تاریخ های تولد کاربران و همچنین کلمات عبور آنان بوده باشد.

تحقیقات در حال انجام نشان می‌ دهد که اطلاعات به سرقت رفته، شامل کلمه‌ های عبور محافظت نشده، اطلاعات کارت های اعتباری، اطلاعات حساب بانکی نبوده است. زیرا داده های کارت پرداخت و اطلاعات حساب بانکی در کنار اطلاعات از دست رفته ذخیره نمی‌شوند.

یاهو تا کنون، مراحلی را برای اطلاع‌ رسانی به کاربرانی که به صورت بالقوه تحت تاثیر این سرقت قرار گرفته اند طی کرده و از آنها خواسته تا اقدام به تغییر کلمه‌ی عبور و سوال های امنیتی خود کنند. علاوه بر این، کمپانی اعلام کرده است که برای حل و فصل این موضوع در حال همکاری با مراجع قانونی است و تا مرحله‌ای پیش رفته‌اند که سوال های امنیتی رمزگذاری نشده را نیز ابطال کرده‌اند تا برای دسترسی به هیچ حسابی کارایی نداشته باشند.

از سویی نیز به کاربران توصیه می‌شود که اقدام به تغییر کلمه‌ی عبور و سوالات امنیتی خود کرده و حساب‌های کاربری خود را برای شناسایی فعالیت‌های مشکوک بررسی کنند و درباره‌ی ارتباطاتی که مستلزم اطلاعات شخصی است محتاط بوده و از کلیک کردن روی لینک یا دانلود فایل‌های پیوست در ایمیل‌های مشکوک خودداری کنند. لرد همچنین نوشته است:

جهانی که در آن ارتباطات به طور فزاینده‌ای شکل می‌گیرند، تهدیدها نیز در آن به همان میزان افزایش خواهد یافت. صنعت، دولت و کاربران به طور مداوم در تیررس آسیب‌های تبهکاران هستند. یاهو از طریق طرح های استراتژیک تشخیص فعال و واکنش فعال به دسترسی های غیر مجاز به حساب های کاربری، همچنان به تلاش برای ایمن ماندن از آسیب این تهدیدات آنلاین و همیشه در حال تکامل، ادامه خواهد داد تا کاربران و پلتفرم های خود را امن نگه داریم.

یاهو اعلام کرده که هیچ شواهدی مبنی بر اینکه هکر یاد شده، هنوز هم به خدمات داخلی این شرکت داشته باشد، وجود ندارد. آخرین نفوذ مشابهی که برای حساب های کاربری رخ داده مربوط به چند ماه پیش می‌شود که در آن بیش از ۴۲۷ میلیون حساب مای‌ اسپیس تحث تاثیر قرار گرفتند. اما به هر سوی، شاید بر پایه‌ی برخی گزارش ها این سرقت گسترده از اطلاعات کاربران را شاید بتوان به عنوان بزرگ‌ترین نفوذ در تمامی دوران ها به شمار آورد.

پایگاه MobileSyrup با چند نفر از کارشناسان امنیتی به بحث در مورد یکپارچگی هویت دیجیتال ما و گام‌هایی که کاربران باید برای جلوگیری از به سرقت اطلاعات خود طی کنند، پرداخته است. جان پترسون (John Peterson)، قائم مقام و مدیر کل در شرکت امنیت سایبری جهانی کومودو در این باره معتقد است که کاربران می‌توانند با حفظ سطح بالایی از امنیت رمز عبور همواره خود را از سرقت اطلاعاتی محفوظ نگه دارند.

آنها باید از رمزهای قوی استفاده کنند که به صورت ترکیبی از حروف بزرگ، حروف کوچک و کاراکترهای ویژه باشد و همچنین باید آنها را طولانی‌تر از آنچه که معمولا در نظر می‌گیرند انتخاب کنند. از سویی نیز همه‌ی افراد باید از آنچه که در جریان است آگاه باشند. اگر هر سازمانی که با آن مرتبط هستید از وقوع یک سرقت اطلاعاتی گزارش می‌دهد، بی وقفه رمز عبور خود را بروزرسانی کنید و در انجام این کار تعلل نکنید.

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید: