اهمیت و ضرورت مدیریت داده های کلیدی سازمان

اهمیت و ضرورت مدیریت داده های کلیدی سازمان

چرا به مدیریت داده های کلیدی نیازمندیم؟ اهمیت و ضرورت مدیریت داده های کلیدی سازمان SQL Server Master Data Management (MDM)

اجازه بدهید امروز یک تصویر از زندگی روزمره برای شما  ترسیم کنم. تصور کنید شما و همسرتان هر دو دفترچه آدرس برای گروه دوستان خود داشته باشید. قطعا همپوشانی بین آنها وجود دارد، به طوری که هر دو شما آدرس هایی برای دوستان مشترک خود دارید، همچنین آدرس هایی وجود دارد که فقط شما می دانید در دفترتان وجود دارد، و برخی را نیز تنها او می داند. همچنین ممکن است آدرس هایی در دو دفترچه بصورت متفاوت سازماندهی شده باشند.

شما ممکن است دوست خود را تحت عنوان “م” برای “محمود” و یا حتی زیر بخش “ه” برای “هوش تجاری” سازمان دهی کرده باشید در حالی که همسرتان ممکن است او را در بخش “ش” و با عنوان “شجاعی” و یا تحت نام و نام خانوادگی شما به این دلیل که شجاعی عضو دسته دوستان شماست مرتب کرده باشد. در لحظات نیاز فوری ممکن است هیچیک از شما نتوانید آدرس شجاعی را پیدا کنید!

این جایی است که مدیریت داده ها می تواند بسیار مهم باشد. اگر شما مجبور باشید هر دو از یک کتاب آدرس استفاده نمایید، می توانید مجموعه ای از قوانین در مورد چگونگی سازماندهی کتاب تدوین کنید، و هر دو از‌ آن قوانین پیروی کنید. به این ترتیب شما مطمئن می شوید که محمود شجاعی دو بار در بخش”م” و در بخش “ش” وارد نشده است.

مواجهه با این وضعیت ممکن است برای شما آشنا باشد، آیا شما در حال فکر کردن در مورد کتاب آدرس، مجموعه رکوردها، کتاب ها، و یا حتی لیست های خرید هستید؟ هر جا که حجم زیادی از داده ها وجود دارد، قطعا با این مشکلات مواجه می‌شوید مگر اینکه قوانین لازم را وضع و از آن پیروی کرده باشید.

من مطمئن هستم که خوانندگان می توانند بفهمند که من در این مطلب قصد گفتن چه چیزی را دارم. اما روشی که SQL سرور برای سازماندهی داده ها ارائه کرده چیست؟ مایکروسافت تجمیع همه “آدرس″ها به یک مکان را ساده و ساده تر کرده است. در نسخه  ۲۰۰۸ SQL  یک ابزار جدید به نام “Master Data Service” (MDS) برای مدیریت داده های کلیدی معرفی کرده است، و آن را در نسخه ۲۰۱۲ بهبود بخشیده است.

MDM به عنوان یک بهبود بزرگ برای هوش تجاری مورد ستایش قرار گرفته است.

 


مدیریت داده های کلیدی,MDM


 
بسیاری از شرکت ها دارای مقدار زیادی از اطلاعات مهم، مانند آدرس، شماره کارت اعتباری، تاریخ خرید، و داده های خیلی بیشتر هستند. سازماندهی موثر تمام این داده ها به طوری که بخوبی از اطلاعات ثبت شده در صورتحساب یا لیست مشتریان مراقبت شود (تنها یک بار ورود اطلاعات، نه هرگز یا چند بار! ) حقیقتا بخش عمده ای از هوش کسب و کار یا هوش تجاری است.

 

 

MDM به این دلیل بکار گرفته میشود که نگرانی های شما را از بابت اطمینان به کوهی از داده ها از جهت سازگاری، دقت و اطمینان از قرار گیری همه آنها در یک پایگاه داده را از بین ببرد به طوری که کارمندان در سازمان مجبور به جستجو در بالا و پایین داده ها و اتلاف وقت خود نباشند. همچنین MDM دارای توابع مدیریت داده های کلیدی عملیاتی است. این افزونگی نیست. توابع عملیاتی مدیریت داده های کلیدی بدان معنی است که هنگامی که یکی از کارکنان اطلاعات یک مشتری را تغییر میدهد به عنوان مثال آدرس یک مشتری را، توابع عملیاتی بروز رسانی آدرس جدید در تمام بانک های اطلاعاتی مرتبط را تضمین میکندو تمام سیستم اطلاعات صحیحی را در اختیار دارند.

نکته جالب دیگر در مورد MDM ویژگی خدمات مدیریت پیکربندی است، که دقیقا همان چیزی است که باید باشد! این بخش یک راهنمایی کننده داردکه اجازه می دهد شما اتصال پایگاه داده خود را به سرعت، به راحتی و با تنظیمات درست انجام دهید. زمانی که صحبت از ویژگی های این سرویس میشود نمی توان از افزودنی برای نرم افزار اکسل هم عبور کرد.  این افزونه به شما اجازه می دهد تا داده های خاص را به فایل اکسل برای به اشتراک گذاری آسان تر و آپلود منتقل کنید.

به طور خلاصه، می خواهم تاکید کنم که ترسناکترین بخش از پایگاه داده به آرامی در حال ناپدید شدن است.هر کس می داند که وجود یک پایگاه داده – یک منطقه تلفیقی برای تمام داده های شما – ایده خوبی است، اما انجام تنظیمات این ایده دلهره آور است. اما SQL مدیریت داده ها را با استفاده از ویژگی هایی مانند خدمات داده های کلیدی (MDS) ساده تر و آسان تر میکند.


مدیریت داده های کلیدی,MDM,Master Data Management


 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید: