هوش کسب و کار و یکپارچگی داده ها

هوش کسب و کار و یکپارچگی داده ها

هوش کسب و کار، مستقیماً با داده ها و اطلاعات سروکار دارد و ویژگی اصلی آن کشف، استخراج و نمایش دانش موجود در این داده ها و اطلاعات است، بنابراین نیاز به ایجاد بستر و زیرساخت فنی دارد. زیرساختی که بتواند داده های موجود در زیرسیستم های جزیره ای یک سازمان را که با چهارچوب ها و ابزارهای متفاوتی توسعه یافته اند، تجمیع و یکپارچه کند و زمینه بروز هوشمندی را در سازمان مهیا کند. در سازمانهای بزرگ پراکندگی اطلاعاتی زیادی مشاهده می شود. استفاده از ابزارهای مختلف باعث می شود تا بانک های اطلاعاتی متفاوت با ساختارهای گوناگون در یک سازمان ایجاد شود. آماده سازی اطلاعات به صورت یکپارچه در جهت بهره گیری هدفمند از اطلاعات برای تصمیم گیری هوشمند مدیران سازمان ها، وظیفه اساسی سیستم های هوش کسب و کار است.

چالش عمده سازمان ها در استقرار هوش کسب و کار، بحث یکپارچگی و تجمیع داده های سازمان در قالب انبار داده است. معمولاً داده ها در یک سازمان توسط نرم افزارها و سیستم های اطلاعاتی مختلفی جمع آوری می شوند و همین موضوع باعث مشکل شدن کار تجمیع داده ها می شود. درصد بالایی از پرژه های انبار داده در سازمانها که با شکست مواجه شده اند، از همین مشکل رنج میبرده اند.

مراحل استقرار هوش کسب و کار در سازمان به شرح ذیل است:

شناسایی منابع داده

    استخراج ، تبدیل و بارگذاری داده ها (ETL): طی فرایند ETL داده ها از روی سیستم های موجود مانند برنامه های کاربردی یا پایگاه های اطلاعاتی استخراج شده، به فرمت مناسب یک مخزن اطلاعاتی که در اغلب اوقات یک انبار داده است، در می آیند و تبدیلات لازم روی آنها اعمال می­شود . سپس در مخزن اطلاعاتی مذکور قرار داده می شوند.

تجمیع داده (متمرکز کردن و سازماندهی داده ها در یک انبار اطلاعاتی)
تحلیل داده‌های جمع آوری شده
ارائه اطلاعات

همانطور که در مراحل فوق نیز مشاهده می شود، یکپارچگی داده ها در هوش کسب و کار، شامل شناسایی و جمع آوری داده های خامی است که در سراسر سازمان توزیع شده و به اشکال مختلف نگهداری می شوند، است. هوشمندی کسب و کار با فرآیند ETL ادامه یافته و کلیه اطلاعات سازمان را  به هر شکل و در هر کجا که قرار دارند، جمع آوری کرده و با یک فرمت مناسب در بخش دیگری از معماری هوشمندی کسب و کار به نام انباره داده ذخیره می کند. سپس از روی انباره داده یک مدل داده ای ساخته می شود که اطلاعات را در قالب مقادیر شاخص های به هم مرتبط و در یک ساختار سلسله مراتبی به صورت چند بعدی (شامل معیارها و بعد ها) در اختیار قرار می دهد.

سرویس یکپارچه‌سازی اِس‌کیو‌اِل سرور یا همان SQL Server Integration Services  که با نام اختصاری SSIS شناخته می‌شود از سرویس‌های کارآمد و مفید مایکروسافت  SQL Server است که به منظور ایجاد بستری استاندارد جهت، استخراج، تبدیل و بارگذاری داده‌ها استفاده می‌شود. در حالی که پردازش ETL در برنامه های انبار داده متداول است اما SSIS به هیچ وجه به انبار داده محدود نمی شود. به عنوان مثال زمانی که با استفاده از SSIS یک برنامه ایجاد می کنید یک پکیج SSIS ایجاد می شود که توانایی لازم برای بازیابی داده از هر منبعی، اجرای تبدیل های مختلف روی داده ها، بارگذاری داده روی هر منبعی  و تعریف یک گردش کار ایجاد می کند.

 

دیدگاه خود را بنویسید: