‌بیوگرافیکی دکتر بیل اینمون، پدر انبار داده

‌بیوگرافیکی دکتر بیل اینمون، پدر انبار داده

✅دکتر اینمون در بیستم ژولای سال ۱۹۴۵ در سن دیگو در ایالت کالیفرنیای آمریکا بدنیا آمد. او لیسانس خود را در رشته ریاضیات از دانشگاه Yale و کارشناسی ارشد خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه ایالتی New Mexico دریافت نمود.

بیوگرافیکی دکتر بیل اینمون ، سخنران کلیدی کنفرانس BI

بخش اول

✅ایشان بعنوان فردی اجرایی، قبل از سال ۱۹۹۱ در American Management Systems و همچنین  Coopers & Lybrand فعالیت نمودند. سپس شرکت Prism Solutions را تاسیس و در سال ۱۹۹۵ Pine Cone Systems را بنا نهادند، که بعدا به نام Ameo تغییر نام داده شد. در سال ۱۹۹۹ و در همسویی با ارائه ایده Corporate Information Factory یا “کارخانه اطلاعات سازمان” از سوی ایشان که مکانی مرکزی برای اطلاعات یک سازمان مبتنی بر انبار داده است، وب سایت “کارخانه اطلاعات سازمان” را برای آموزش مدیران و کارشناسان ارشد سازمان ها جهت اتخاذ تصمیمات بهینه براساس انبار داده تاسیس نمودند.

 

‌بیوگرافیکی دکتر بیل اینمون ، سخنران کلیدی کنفرانس BI

بخش دوم

✅دکتر بیل اینمون متولد ۱۹۴۵ یک دانشمند آمریکایی در حوزه علوم کامپیوتر می باشند، که توسط بسیاری از محققین علمی و اجرایی به عنوان پدر علم انبار_داده (Father of Data Warehouse) شناخته شده هستند.

✅ایشان محققی هستند که اولین کتاب، اولین کنفرانس، اولین ستون مقاله، و همچنین اولین دوره آموزشی در حوزه انبار داده را در تاریخ آن علم انجام داده و برگزار کردند.

✅دکتر اینمون اولین محققی هستند که تعریفی پذیرفته شده از انبار داده ارائه کردند: “یک انبار داده مجموعه ای موضوع گرا، غیر فرار، یکپارچه و با تنوع زمانی از داده ها برای پشتیبانی از تصمیمات مدیریتی است.” در مقایسه با دیگر رویکرد پیشگام در معماری انبار داده که متعلق به دکتر رالف کیمبال می باشد، رویکرد دکتر اینمون به عنوان یک روش “بالا به پایین”(Top-Down) شناخته شده است.

 

‌بیوگرافیکی دکتر بیل اینمون ، سخنران کلیدی کنفرانس BI

بخش سوم

✅ایشان خالق “کارخانه اطلاعات دولتی”، یا Government Information Factory و هم چنین انبار داده DW 2.0 نیز هستند. آقای اینمون یک نویسنده پرکار در معماری و ساخت، کاربرد، و نگهداری از انبار داده و کارخانه اطلاعات سازمان می باشند. کتاب های مشهور ایشان در این حوزه با عنوان: ساخت انبار داده (از سال ۱۹۹۲ بهمراه ویرایش های بعدی آن ) و ” انبار داده  DW 2.0: معماری برای نسل بعدی انبارش داده” می باشند.

✅در ژولای ۲۰۰۷ دکتر اینمون توسط  مجله ComputerWorld به عنوان یکی از ۱۰ نفری که بیشترین تأثیر را در چهل سال اخیر در صنعت کامپیوتر جهان داشته اند، شناخته و معرفی شدند. ایشان صاحب بیش از ۴۰ کتاب و ۱۰۰۰ مقاله از دیدگاه اجرایی در حوزه انبار داده هستند. دکتر اینمون در قدم های علمی و اجرایی اخیر خود تکنولوژی Textual ETL یا ETL متنی به انبار داده را توسعه داده اند که اولین ایده Textual ETL در تاریخ می باشد.

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید: