معرفی شرکت TIBCO

معرفی شرکت TIBCO

شرکت TIBCO یا The Information Bus Company تولید کننده نرم افزارهای یکپارچه سازی، تحلیل کسب و کار و پردازش رویدادهای تجاری است. این شرکت با محصولات خود اطلاعات، تصمیمات، فرآیندها و برنامه های کاربردی را برای بیش از ده هزار مشتری مدیریت می کند. مقر اصلی شرکت TIBCO در پالو آلتو ایالت کالیفرنیا و دفاتر دیگر آن در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا، آسیا، خاورمیانه، آفریقا قرار دارد.

 

تاریخچه شرکت TIBCO

در سال ۱۹۸۶ Vivek Ranadive شرکت Teknekron Corporation را تاسیس کرد. نوآوری اصلی شرکت نرم افزاری به نام Teknekron Information Bus یا (TIB) بود این نرم افزار داده های حیاتی را بین برنامه های نرم افزاری انتقال می داد. در سال ۱۹۸۶ این شرکت یک پروژه مشاوره را با موسسه گلدمن ساکس برای توسعه نرم افزاری جهت دادوستد سهام با کامپیوتر شروع کرد. در ۱۹۸۷ اولین محصول شرکت با عنوان TIB برای یکپارچگی و تحویل داده های بازار مانند اطلاعات سهام، اخبار و اطلاعات مالی منتشر شد. این محصول در نهایت منجر به دیجیتالی شدن وال استریت شد.

تکنولوژی Bus Prorgramming شرکت Teknekron امکان اشتراک داده ها بین کامپیوترهایی که از زبانهای برنامه نویسی و بر نامه های کاربردی متفاوت استفاده می کردند را فراهم کرد. شرکتهای کارگزاری وال استریت نرم افزار را برای سیستم های دادوستد سهام به کارگرفتند و در ادامه تولید کنندگان بزرگ از این تکنولوژی استفاده کردند. در سال ۱۹۹۳ شرکت Reuters Holding PLC شرکت Teknekron را به مبلغ ۱۲۵ میلیون دلار خرید.

در ۱۹۹۷ Ranadive شرکت TIBCO را تاسیس کرد. نرم افزار bus ارتباطات بین بازارهای مالی را به صورت بلادرنگ و بدون مداخله انسان فراهم نمود. شرکتهای بزرگی مانند SAP ، IBM و اوراکل از این فناوری استفاده کردند. بعدها در سال ۱۹۹۷ این شرکت یکی از شرکای مایکروسافت در تکنولوژی “push” شد. فناوری push محتوای اینترنتی را به صورت رایگان به مرورگر وب کاربر ارسال می کند.

در سال ۱۹۹۹ سهام شرکت به صورت عمومی با قیمت هر سهم ۹ دلار عرضه شد. در روز اول ارزش سهام دو برابر شد و در سال ۲۰۰۰ قیمت هر سهم به ۲۴۴ دلار رسید. در همین سال یاهو، Yahoo Corporate را معرفی کرد. این پلتفرم با استفاده از نرم افزار TIBCO توسعه یافت این پلتفرم به شرکتها امکان ارتباط سفارشی شده بین کامپیوترها را فراهم می کرد.

در ۲۰۰۳ اپراتور موبایل بریتانیایی Vodafon و شرکت هندی Reliance Communication شروع به استفاده از نرم افزار TIBCO کردند. در سال ۲۰۰۷ این شرکت، شرکت Spotfire را در جهت توسعه ابزارهای تحلیلی پیشرفته و هوشمندی مکان محور خریداری کرد. در همین سال از زمان عرضه گوشی آیفون، اپل از نرم افزار TIBCO برای پردازش درخواست کاربران و عملیات فروش خود استفاده می کند.

در سال ۲۰۰۸ شرکت Insightful Corporation را خریداری نمود به این ترتیب زبان برنامه نویسی تحلیل داده S-PLUS به محصولات شرکت اضافه شد. شرکت TIBCO در سال ۲۰۰۹ با تملک DataSynapse به بازار پردازش مشبک (grid) و پردازش ابری وارد شد.

در سال ۲۰۱۰ شرکت Kabira Technologies که در حوزه پردازش تراکنش درون-حافظه فعالیت می کرد و  Nimbus که یک تامین کننده برنامه های کاربردی کاوش فرآیندهای تجاری و تحلیلی بود توسط TIBCO خریده شد. در ۲۰۱۱ درآمد سالیانه شرکت TIBCO به ۹۲۰ میلیون دلار رسید. TIBCO در سال ۲۰۱۲ قابلیت مدیریت کلان داده ها (Big Data) را با خرید شرکت LoLogic به سبد محصولات خود اضافه نمود.

در سال ۲۰۱۳ شرکت Maporama Solution که راهکارهای هوشمندی مکان محور و تحلیل جغرافیایی را ارائه می داد را خریداری کرد و در همین سال شرکت Extended Results را در جهت ارائه راهکاری هوش تجاری سیار (موبایل) تصاحب کرد. TIBCO در سال ۲۰۱۴ شرکت Jaspersoft که یک فروشنده نرم افزارهای تجاری هوش تجاری متن باز است را خرید. در سال ۲۰۱۴ یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی به نام Vista Equity Partners شرکت TIBCO را به قیمت ۴٫۳ میلیارد دلار خرید.

 

محصولات شرکت TIBCO

زیرساخت نرم افزاری شرکت روی ارتباطات بلادرنگ برای مدل درآمدی B2B و B2C و Business-to-Employee متمرکز است. شرکت TIBCO میان افزاری را توسعه داده است که امکان دسترسی به داده های بلادرنگ بین چند سیستم را فراهم می کند. TIBCO Jaspersoft و TIBCO Spotfire ابزارهای تحلیل کسب وکار شرکت TIBCO هستند. این شرکت محصولات متنوعی در حوزه های مختلفی دارد، محصولات مرتبط با هوش تجاری شرکت TIBCO عبارتند از:

TIBCO Jaspersoft: امکان جاسازی نرم افزارهای هوش تجاری و گزارش دهی را در سیستم های دیگر فراهم می کند.
TIBCO ActiveMatrix BPM: این محصول یک فناوری مستقل از پلتفرم برای ترکیب برنامه های کابردی مدیریت فرآیند کسب وکار (BPM) با معماری سرویس گرا (SOA) است.
TIBCO BusinessEvents : یک نرم افزار پردازش رویدادهای پیچیده (CEP) است. این نرم افزار الگوهای معنادار را شناسایی می کند. شناسایی الگو با استفاده از همبستگی حجم عظیمی از داده ها از رویدادهای گسسته و اعمال قواعد از پیش تعریف شده برای شناسایی وضعیت هایی که نیاز به اقدام دارند انجام می گیرد.
TIBCO MDM: این محصول Master Data Management (مدیریت داده های مرجع) را در جهت همراستا نمودن داده های سازمانی ما بین واحدهای سازمانی و شرکای تجاری انجام می دهد. علاوه براین عملیات همگام سازی اطلاعات با سیستم های تراکنشی پایین دستی را انجام می دهد.
TIBCO Spotfire: یک پلتفرم هوش تجاری و تحلیلی برای تحلیل داده ها با استفاده از ابزارهای آماری پیش بینی کننده پیچیده است. با این ابزار مصورسازی داده و تعامل با آن جهت انجام اقدامات فوری انجام می شود. یکی از مولفه های این پلتفرم TIBCO Enterprise for R است. این مولفه در سال ۲۰۱۲ افزوده شد.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید: